حذف کلید دستی موتور ساید کرکره برقی

یکی از موتور های الکتریکی پرکاربرد در کرکره های برقی، موتور ساید زنجیری یا زنجیردار کرکره برقی است. همان طور که در تصویر ذیل مشاهده می کنید،معمولا همراه این نوع از موتور کرکره برقی ساید، یک کلید دستی سه حالته پوش باتنی یا شسی (Push Button) لحظه ای است که از طریق یک کابل چهار سیمه به موتور متصل می شود.

این کلید موتور ساید سه فرمان دارد:

– بالا (Up)
– پایین (Bottom)
– ایست (Stop)

 

کلید موتور ساید سه فرمان کرکره برقی

 

دقت کنید که در برخی از مدل ها و برندهای موتور ساید زنجیردار کرکره برقی این نوع از کلید وجود ندارد.

در برخی موارد کاربر به دلایل امنیتی نیازی به این کلید دستی ندارد و ممکن است وجود این کلید باعث ایجاد ناامنی در مجموعه مسکونی یا اداری و … شود.
به همین دلیل نیاز است که این کلید از مدار فرمان موتور خارج و حذف شود.
حتما به این نکته توجه کنید که در صورت قیچی کردن و بریدن کابل کلید، موتور کرکره برقی ساید شما کار نخواهد کرد.
پس به هیچ وجه برای حذف کلید، کابل کلید موتور را قیچی نکنید. مخصوصا زمانی که موتور به برق متصل است که می تواند باعث برق گرفتگی و خرابی موتور ساید کرکره برقی شما شود.
حال این سوال پیش می آید که چطور این کلید دستی سه حالته را از مدار حذف کنیم ولی در عملکرد موتور خللی وارد نشود.
همان طور که در تصویر مشخص است. این کلید موتور ساید کرکره برقی دارای سه شسی است.

 

کلید دستی موتور ساید درب کرکره برقی
دو شسی زرد رنگ و یک شسی قرمز رنگ. شسی های زرد رنگ برای بالا و پایین بردن موتور کرکره برقی در نظر گرفته شده اند و کلید قرمز رنگ جهت توقف و استپ موتور در نظر گرفته شده.
کلید های زرد رنگ که وظیفه صدور فرمان بالا و پایین موتور را دارند از نوع کنتاکت باز یا همان نرمالی اپن (Normally Open) هستند.
پیش از شروع کار حتما برق موتور را قطع کنید و مطمئن شوید که موتور بی برق است. چرا که در صورت قطع نکردن برق موتور احتمال خطر برق گرفتگی وجود دارد.
در ادامه دقت کنید که فقط کافیست، کنتاکت های کلید ها و شسی های زرد را باز کرده و با استفاده از عایق حرارتی یا چسب برق کاملا عایق کنید.
اما در رابطه با شسی قرمز رنگ، دقت کنید که این شسی از نوع کنتاکت بسته یا همان نرمالی کلوز (Normally Close) است. بنابراین حتما بعد از باز کردن کلید باید دو سر سیم آن را به هم متصل کنید. این کار را می توانید به وسیله چسب برق یا ترمینال انجام دهید.

همه چیز در رابطه با اپراتور درب اتوماتیک شیشه ای
مشاهده

کلید دستی موتور ساید کرکره برقی

حال اگر مراحل فوق به درستی انجام شده و سیم های کلید را عایق کرده اید، می توانید برق موتور را وصل کنید. در صورت انجام صحیح مراحل کار، موتور ساید کرکره برقی شما بدون کلید دستی و تنها با استفاده از ریموت کار خواهد کرد.
در ویدئو آموزشی که برای شما آماده کردیم تمامی مراحل حذف کلید دستی موتور ساید کرکره برقی را آموزش داده ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *