در مجموع دو نوع جاقفلی برای کرکره های برقی وجود دارد:
۱- جاقفلی یا قفل دستی کرکره برقی
۲- جاقفلی و قفل برقی یا قفل هوشمند کرکره برقی
در زیر به شرح تفاوت ها و مزیت های این دو نوع قفل کرکره برقی می پردازیم:

۱- جاقفلی یا قفل دستی کرکره برقی:


این نوع از قفل که در واقع نوعی جاقفلی است و تصویر آن در زیر آمده است، دارای ساختاری بسیار ساده است. این نوع از قفل کرکره برقی از دو قطعه ال (L) شکل تشکیل شده است. معمولا پوشش رنگ این نوع از قفل ساده و دستی کرکره برقی از نوع گالوانیزه است.
روش نصب این نوع جاقفلی بسیار ساده و بدین ترتیب است:
– یک بخش از آن به ریل فولادی کرکره برقی جوش داده می شود.
– یک بخش دیگر آن به تیغه تخت انتهایی کرکره برقی توسط پیچ کله قارچی پیچ می شود. فقط در هنگام نصب باید دقت کنید تا دو قطعه دقیقا رو به روی هم نصب شوند
یک نمونه تصویر جاقفلی دستی نصب شده بر روی درب کرکره ای مغازه در زیر آمده است. این نوع جاقفلی برای نصب قفل های کتابی مناسب است.
مزایای استفاده از جاقفلی دستی و قفل دستی کرکره برقی:
– افزایش امنیت درب کرکره ای برقی
– قابلیت نصب بر روی تمامی انواع کرکره برقی
– نصب ساده و آسان
– امنیت بالا
این نوع از قفل کرکره برقی قابلیت نصب در دو طرف کرکره برقی را دارد. بدین صورت که یک قفل دستی سمت راست و دیگری سمت چپ نصب می شود. بدین ترتیب امنیت درب کرکره برقی مغازه و فروشگاه شما افزایش می یابد.

۲- جاقفلی و قفل برقی یا قفل هوشمند کرکره برقی

 

در این مقاله سعی داریم به آموزش کامل و تصویری جاقفلی برقی هوشمند کرکره برقی بپردازیم. در این مقاله یاد می گیریم که چطور و چگونه قفل برقی هوشمند را بر روی کرکره برقی مغازه و فروشگاه نصب و سیم کشی و سیم بندی کنیم.
این نوع از قفل، برای کرکره های برقی مغازه، فروشگاه و انبار مناسب است. چرا که زمانی قابلیت امنیتی پیدا می کند که قفل کتابی و آویز بر روی آن نصب شود. نصب این قفل برقی چندان کار دشواری نیست، فقط نیاز به کمی دقت و مهارت در جوشکاری و برقکاری و هم چنین یک آموزش کوتاه دارد. همان طور که در تصویر زیر می بینید، جاقفلی برقی که به آن قفل برقی هوشمند کرکره برقی می گویند از دو قسمت تشکیل شده است. یک بخش که به ریل آهنی و فولادی کرکره برقی جوش داده می شود و یک قسمت هم بایستی به تیغه انتهایی پیچ شود.
این آموزش هم می تواند برای همکاران و نصابان کرکره برقی مفید واقع شود و هم برای مصرف کنندگان و مشتریان گرامی.
نکته ای که در نصب این نوع قفل کرکره برقی بایستی به آن توجه کرد، این است که ابتدا باید حد پایین کرکره برقی را تنظیم کرده، سپس نسبت به نصب قفل برقی مبادرت کنیم. به این منظور بایستی میکروسوئیچ موتور ساید یا توبلار کرکره برقی تنظیم شود تا بتوانیم قفل برقی را به درستی نصب کنیم. چرا که اگر دقت لازم در نصب قفل برقی کرکره به کار نرود، بستن قفل کتابی ممکن است به سادگی انجام نشود. پس حتما به این نکته دقت کنید که تیغه انتهایی کرکره برقی کاملا تراز بر روی زمین قرار گرفته شود. هم چنین اگر تیغه انتهایی کرکره برقی تخت و صاف باشد، نصب جاقفلی و قفل برقی کرکره برقی ساده تر و بهتر انجام خواهد شد.
معمولا آنچه در نصب این نوع قفل برقی کرکره ایجاد مشکل می کند برای مشتریان و نصابان، بحث سیم کشی و سیم بندی این قفل برقی است. بیشتر تمرکز ما در این مقاله آموزش کامل نحوه سیم کشی و سیم بندی قفل برقی هوشمند یا جاقفلی برقی هوشمند کرکره برقی است. پس با ما همراه باشید تا با مکانیزم و نحوه عملکرد این قفل کرکره برقی آشنا شده و نحوه نصب آن را به شکل علمی و اصولی یاد بگیرید.
ساختار جاقفلی و قفل برقی هوشمند کرکره برقی چگونه است؟
در داخل این قفل در واقع یک میکروسوئیچ است. حال این سوال پیش می آید که میکروسوئیچ چیست و چه عملکردی دارد؟
میکروسوئیچ (Micro Switch) در واقع قطعه ای الکتریکی است که در حالتی که تک کلید باشد در دو مدل نرمالی اپن(Normally Open) و نرمالی کلوز (Normally Close) ساخته می شود.
نرمالی اپن و نرمالی کلوز تمام منطق حاکم بر تجهیزات الکتریکی و سیستم های کنترلی ابتدایی تا پیشرفته امروزی را شامل می شود.
در داخل قفل برقی هوشمند یک عدد میکروسوئیچ نرمالی کلوز قرار گرفته است. نرمالی کلوز به این معنی است که در حالت عادی و نرمال کلید میکروسوئیچ بسته است و جریان برق را از خود عبور می دهد. زمانی که اهرم جاقفلی برقی به دلیل بسته شدن قفل کتابی، تغییر وضعیت بدهد، کلید از حالت بسته به باز تغییر پیدا کرده و مدار الکتریکی را باز می کند. بدین ترتیب سیم فاز قطع شده و برق موتور قطع می شود.

تیغه کرکره برقی آلومینیومی چیست؟
مشاهده

زمانی که قفل برقی هوشمند کرکره برقی توسط قفل کتابی بسته شود، اهرم آن فشرده و مدار الکتریکی باز می شود. بدین ترتیب در زمان بسته شدن قفل کتابی، برق موتور قطع شده و در صورتی که به اشتباه، کلید ریموت فشرده شود به این دلیل که برق موتور کرکره برقی قطع است، به موتور کرکره برقی و تیغه های کرکره برقی آسیبی وارد نمی شود. در واقع استفاده از این نوع جاقفلی برقی برای کرکره برقی دو مزیت دارد:
۱- افزایش امنیت در برابر سرقت
۲- افزایش امنیت جهت جلوگیری از آسیب دیدن تیغه های کرکره برقی و موتور کرکره برقی.

آموزش نصب جاقفلی و قفل برقی هوشمند کرکره برقی:
همان طور که در تصویر زیر می بینید، ابتدا سیم فاز که با رنگ قرمز در تصویر مشخص است، وارد جاقفلی برقی شده و به سیم مشکی جاقفلی متصل شده و سربندی می کنیم، سپس از سیم خروجی قفل برقی که دارای رنگ آبی است، به موتور کرکره برقی ساید و توبلار سیم کشی می کنیم. سیم نول هم مستقیما به موتور وصل می شود.
در واقع جاقفلی برقی مشابه یک کلید تک پل در مسیر سیم فاز قرار می گیرد. و به این ترتیب برق ورودی به موتور کرکره برقی را در هنگام بسته بودن قفل کتابی قطع و در هنگام باز بودن قفل کتابی کرکره برقی وصل می کند.

در ویدئوی زیر نحوه سیم کشی و سیم بندی قفل برقی هوشمند کرکره برقی با موتور ساید به صورت کامل آموزش داده شده است:

….

 

در ویدئوی زیر کاملا نحوه سیم کشی و سیم بندی قفل برقی هوشمند کرکره برقی با موتور توبلار به صورت کامل آموزش داده شده است:

کرکره برقی ضد گلوله
مشاهده

….

همان طور که مشاهد کردید، روش نصب قفل برقی هوشمند کرکره برقی چه در موتور ساید و چه در موتور توبلار کرکره برقی مشابه یکدیگر است و تفاوتی با یکدیگر ندارند. فقط این تفاوت وجود دارد که موتور های ساید دارای دو شاخه برق هستند ولی موتورهای توبلار دو شاخه برق ندارند.

در هنگام نصب جاقفلی برقی هوشمند کرکره برقی به نکات زیر توجه کنید:
۱- با توجه به این که ولتاژی که از این قفل عبور می کند ۲۲۰ ولت است، برای جلوگیری از خطر برق گرفتگی و اتصال فاز به ریل، در هنگام جوش کاری دقت کنید که عایق سیم های قفل برقی دچار سوختگی نشود. هم چنین در هنگام سیم کشی و سیم بندی، دقت کنید که سیم ها در نقطه اتصال به درستی و به صورت کامل عایق شوند. بدین منظور می توانید از چسب برق با کیفیت و یا روکش حرارتی (هیت شرینک) استفاده کنید.

۲- برای سیم کشی و سیم بندی قفل برقی هوشمند کرکره برقی، توصیه ما استفاده از کابل استاندارد 2×1.5 mm² است. استفاده از کابل قطعا از سیم مناسب تر و ایمن تر خواهد بود. نوع کابل مناسب برای این کار کابل افشان بامشخصات فنی NYMHY خواهد بود. که به معنی کابل مسی افشان با روکش پی وی سی است.

۳- دقت کنید که نصب دو قطعه بایستی به گونه ای انجام شود که در هنگام بستن قفل کتابی دچار مشکل نشویم.

در پایان ذکر این نکته ضروریست که نصب جاقفلی برقی نیاز به تنظیم ارتفاع و میکروسوئیچ موتور ساید و توبلار کرکره برقی دارد. هم چنین بایستی جوشکاری با نهایت دقت انجام شود تا مشکلی در استفاده از این قفل برای مصرف کننده ایجاد نشود با حفظ نکات امنیت و ایمنی برای کاربر. بنابراین توصیه ما این است که یک نصاب با تجربه کرکره برقی اقدام به نصب قفل برقی هوشمند کرکره برقی شما کند.

کاور موتور ساید کرکره برقی
مشاهده

تعمیر قفل برقی و جاقفلی برقی هوشمند کرکره برقی:
معمولا این نوع از قفل های کرکره برقی به دلیل ساختار ساده ای که دارند، کمتر دچار مشکل فنی می شوند و کمتر نیاز به تعمیرات دارند.
در مجموع یه دو دلیل ممکن است قفل برقی ما دچار مشکل شود:
۱- در هنگام جوش کاری، روکش نسوز کابل قفل برقی آسیب دیده و کابل و سیم برق آن دچار آسیب شود. بنابراین زمان و شدت جوشکاری بایستی به گونه ای باشد که این مسئله و مشکل ایجاد نشود.
۲- میکروسوئیچ داخلی قفل دچار آسیب شود و عملکرد مطلوبی نداشته باشد.
در صورت خرابی قفل برقی کرکره برقی، با توجه به پایین بودن قیمت این قفل، تعمیر آن چندان مقرون به صرفه نیست و بهتر است قفل خراب و معیوب را با یک قفل سالم کرکره برقی تعویض و جایگزین کنیم.

در پایان ذکر این نکته ضروریست که پس از نصب جاقفلی برقی کرکره برقی، بایستی صحت عملکرد قفل برقی مورد تست و ارزیابی نصاب کرکره برقی قرار گیرد. تا از عملکرد صحیح قفل اطمینان حاصل شود.

قیمت و نصب جاقفلی و قفل برقی هوشمند کرکره برقی:
اگر قصد نصب، خرید، تعمیر و استعلام قیمت جاقفلی و قفل برقی هوشمند کرکره برقی مغازه و فروشگاه تان را دارید با واحد فروش شرکت ادا دور در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *