تعمیر موتور درب ریلی و بررسی مشکلات احتمالی

تعمیر درب ریلی یکی دیگر از خدمات شرکت ادادور است.در ابتدا  قبل از پرداختن به بحث در باب موضوع تعمیر موتور درب ریلی و دلایل احتمالی خرابی آن ،بهتر است بدانیم که یک درب ریلی چیست و عملکرد آن به چه صورت میباشد.

درواقع درب ریلی دربی است که جک مورد استفاده برای اتوماتیک کردن باز و بسته شدن آن، از نوع ریلی میباشد. به عبارتی دیگر درب های ریلی به سمت بیرون یا داخل ساختمان باز و بسته نمی شوند بلکه به صورت در یک سمت افقی باز و بسته می شوند.در این نوع درب، جک ریلی در موقع نصب روی یک لنگه درب با بیش از دو و نیم متر طول نصب می شود و در موقع باز و بسته شدن درب، درب به  سمت چپ یا راست حرکت کرده و باز می شود و در هنگام بسته شدن نیز این عمل تکرار میشود.

یکی از انواع محرکه های درب برقی و درب اتوماتیک، جک ریلی یا موتور درب ریلی است.در ساختمان هایی که از درب های کشویی و ریلی استفاده می کنند، برای برقی و اتوماتیک کردن درب ریلی، بایستی از موتور درب ریلی و جک درب ریلی پارکینگ استفاده کنیم.

در بازار این نوع محرکه درب برقی و این نوع در باز کن ریلی با نام های زیر شناخته می شود:

– درب بازکن برقی ریلی

– درب بازکن ریلی

– جک ریلی

– جک ریلی پارکینگ

– موتور ریلی

– موتور درب ریلی

– جک درب ریلی

و…

جک های ریلی موجود در شرکت ادادور به دو دسته موتور درب ریلی ایرانی و جک ریلی ایتالیایی تقسیم بندی میشوند.مکانیزم انواع جک ریلی، از نوع گیربکسی است که از طریق درگیر شدن چرخ دنده با ریل موتور درب را باز و بسته می کند. در واقع سیستم موتور ریلی و جک درب ریلی یک سیستم الکترومکانیکی است.

 

تعمیر موتور درب ریلی

از نظر ولتاژ کاری جک های ریلی دو دسته کلی تقسیم می شوند:
۱- جک ریلی ۲۲۰ ولت ای سی (220V AC) که با برقی شهر کار می کنند که اکثر موتور ریلی های بازار از این نوع هستند. در این نوع از جک ریلی، در صورت قطع برق با استفاده از یک کلید یا آچار، موتور را خلاص شده و درب ریلی را به صورت دستی باز و بسته می شود.
۲- جک ریلی ۲۴ ولت دی سی (24V DC) که قابلیت اتصال به باتری پشتیبان را دارد.
برند های جک ریلی ایرانی که شرکت ادا دور نمایندگی فروش و خدمات پس از فروش آنها را دارد:
– سیماران (Simaran)
– یال (‌Yaal)
– بتا (Betta)
– گلدن گیت (Golden Gate)
و …

توجه کنید که واحد اندازه گیری توان جک درب ریلی بر حسب کیلوگرم است. بنابراین قبل از خرید موتور ریلی وزن حدودی درب ریلی را به دست آورید.

کرکره برقی غضروفی چیست؟
مشاهده

تمامی جک های ریلی ایرانی تولید داخل شرکت ادا دور دارای حداقل ۲۴ ماه گارانتی و ۱۰ سال خدمات پس از فروش هستند.برای اطلاع از قیمت کرکره برقی با ما تماس بگیرید.

حال میخواهیم در ارتباط با دلایل خرابی موتور درب ریلی و تعمیر درب ریلی مطالبی را بیان کنیم .پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

دلایل خرابی درب اتوماتیک ریلی:

دلایل خرابی درب اتوماتیک ریلی

 • تنظیم نشدن حد مجاز باز شدن درب ریلی
 • باز نشدن درب به علت قطع برق
 • احتمال قفل شدنی دستی
 • وجود مشکل در فرستنده
 • مسدود کردن چیزی در مسیر درب اتوماتیک ریلی
 • شکسته شدن ریل درب اتوماتیک
 • تمام شدن باتری ریموت کنترل
 • خراب شدن سنسور چشمی درب ریلی
 • تراز نشدن مسیر قرارگیری درب ریلی
 • باز شدن درب اتوماتیک با صدای بلند
 • بسته نشدن درب اتوماتیک
 • خرابی ریموت
 • سوخته بودن مرکز کنترل درب
 • کامل باز نشدن درب
 • کامل بسته نشدن درب
 • خرابی جک درب اتوماتیک
 • خرابی سنسور درب
 • سوختن چشمی درب اتوماتیک
 • ضربه زدن درب هنگام باز یا بسته شدن
 • گیر کردن لنگه‌های درب به هم هنگام باز و بسته شدن
 • خاموش نشدن موتور پس از باز کردن درب
 • موتور درب ریلی درجا کار می‌کند

عیب یابی موتور درب ریلی

در مورد تشخیص و عیب یابی موتر درب ریلی باید به مورد مختلفی توجه کرد از جمله:

خرابی موتور :  در مورد خراب شدن موتور درب اتوماتیک به احتمال زیاد میتواند به این علت باشد که از داخل یک سیم آن قطع شده است است.

داغ شدن موتور درب ریلی: این مشکل دلایل زیادی دارد اما اگر برای اولین بار موتور داغ شود به احتمال بسیار مشکل از استاتور میباشد.

معرفی کرکره برقی و اجزای آن
مشاهده

درجا کار کردن موتور: بیرون بودن کلید خلاص کن و یا محور کلید خلاص کن خم و یا هرز شدن سیستم انتقال قدرت گریبکس به پیستون.

بلند بودن صدای موتور : ممکن است چند دلیل داشه باشد از جمله:

۱. خشک شدن یا از فرم خارج شدن بلبرینگ

۲. اصطکاک بدنه موتور و استاتور باهم

۳. شل شدن بدنه پیچ

۴. قرار نگرفتن موتور در جای مناسب خود

چک کردن مشکلات درب اتوماتیک ریلی

 

چک کردن مشکلات درب اتوماتیک ریلی

ریموت کنترل

در این مرحله باید کیفت چراغ ریموت بررسی شود در صورتی که ریموت در خراب باشد چراغ آن نیز کمرنگ تر از همیشه شده و ممکن است خاموش شود. در این صورت یا ریموت خراب شده یا این که به مرور زمان باطری آن تمام شده  و باید تعویض شود. با انواع ریموت درب کرکره ای آشنا شوید.

دستگاه مرکزی و فیوز

زمانی که از ریموت برای باز شدن استفاده کردید به صدای رله دستگاه مرکزی توجه کنید که نشان می دهد هم ریموت فرمان صادر و هم فیوز و هم دستگاه مرکزی که آن را اجرا کرده سالم میباشد. اما اگر از دستگاه مرکزی صدایی شنیده نشد ابتدا باید فیوز چک شود که در صورت سالم بودن فیوز، مشکل از برد مدار یا سیم های ورودی به آن می باشد که نیاز به کارشناسی دارد.

تست موتور

برای تشخیص اینکه نیاز به تعویض موتور هست یا خیر  مراحل زیر را به ترتیب بررسی کنید:

برای شروع، مولتی متر را در مدار اهم قراردهید که در این صورت نسبت سیم موتور به سیم مشترک باید بین ۷۰ تا ۹۰ باشد که اگر این میزان صفر و یا بالاتر از ۹۰ باشد نشان میدهد که عیب از سیم پیچ موتور است.

درب ریموتی
مشاهده

در مرحله دوم دو سیم خازن را به یکی از سیم های قهوه ای و سیم سیاه موتور متصل کنید و مجددا سیم خاکستری را به همراه سیم قهوه ای به برق ۲۲۰ ولت وصل کنید. سپس بار دیگر هم سیم سیاه را متصل کنید. باید موتور درهر دو مورد در یک جهت گردش کند. در غیر این صورت نیاز به تعمیر دارد.با تعمیر موتور درب کرکره ای آشنا شوید.

تعمیر درب ریلی

 

تعمیر درب ریلی پارکینگ

با توجه به پیچیدگی ساختار این نوع درب و همچنین جزئیات بسیار و ارتباطی که بین تمام این بخش ها وجود دارد، احتمال ایجاد مشکلات در درب های ریلی بسیار متعدد است.برای تعمیر درب اتوماتیک ریلی علاوه بر موارد اشاره شده به گزینه های دیگر اشاره میکنیم که عبارتند از:

در صورت بررسی و به هم خوردن تنظیمات باز شدن درب به میزان مورد نیاز، لازم است تا این مورد مورد بازبینی قرار بگیرد و تعمیر شود.در صورت بروز مشکلات برقی در سیستم از جمله قطع شدن جریان برق و سیم کشی های درب ریلی و سیستم برقی آن باید مورد بررسی و تعمیر قرار بگیرد.

از دیگر مشکلاتی که در این نوع درب ها ممکن است ایجاد شود بروز مشکل در نحوی عملکرد فرستنده آن میباشد که دلایل مختلفی دارد از جمله ممکن است ریل ها، دنده ها، چرخ ها و آهنربا های درب ریلی هرز شده و یا خراب شده باشند و با به یکدیگر گیر کنندکه برای رفع این مشکلات به تعمیر کردن، سرویس، روغن کاری نیاز است و یا حتی در صورت نیاز بعضی از قطعات تعویض شوند.مشکل دیگر ممکن است به دلیل شکستگی ریل ها و یا تراز نشدن درب و بروز مشکل در عملکرد آن باشد که در این شرایط نیز به تعمیر نیاز دارد.

علاوه بر این، شکستگی جک ریلی و یا قطعات اصلی و مهم نیاز به تعمیر تخصصی توسط کارشناس دارد که در صورت بروز مشکل میتوانید با شرکت ادادور در این زمینه تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *