آموزش تصویری تعویض برد کرکره برقی

آموزش تعویض برد مدار فرمان (رسیور) موتور ساید کرکره برقی

تعویض برد کرکره برقی، در این مقاله به صورت تصویری و کامل و جامع توضیح داده خواهد شد، یا به عبارتی تنظیم، تعمیر و تعویض برد مدار فرمان یا رسیور (مرکز کنترل) تک کانال موتور ساید کرکره برقی آموزش داده شده است. پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.
یکی از انواع موتورهای کرکره برقی، موتور ساید یا به اصطلاح موتور زنجیردار و گیربکس دار است. این نوع از موتور کرکره برقی به دلیل قدرت زیاد و نگهداری آسان و کم هزینه تر، در کشور ما بسیار محبوب است.

بخش های موتور ساید

این نوع از موتور کرکره برقی، از سه بخش اصلی به شرح زیر تشکیل شده است:

بخش های موتور ساید

بخش های موتور ساید

۱- موتور ساید کرکره برقی
۲- برد مدار موتور ساید کرکره برقی به همراه ریموت لرنینگ ۴۳۳ هرتز  (رسیور یا مرکز کنترل)
۳- گیربکس، چرخ دنده، زنجیر، بلبرینگ و یراق آلات نصب

برد مدار فرمان یا رسیور موتور ساید کرکره برقی، در واقع مغز و مرکز کنترل سیستم درب اتوماتیک ماست. این دستگاه، در واقع یک برد الکترونیکی است که وظیفه دریافت سیگنال را از ریموت و ارسال فرمان های کنترلی به موتور ساید کرکره برقی را بر عهده دارد. ممکن است به دلایل مختلف، برد الکترونیکی و مرکز کنترل موتور ساید کرکره برقی ما دچار آسیب و خرابی شود.

عیب یابی موتور کرکره برقی ساید

در اینجا به تعدادی از علائم و نشانه های سوختن و خرابی برد مدار فرمان یا رسیور یا مرکز کنترل موتور ساید کرکره برقی جهت عیب یابی موتور کرکره برقی، می پردازیم:
۱- کار نکردن و عمل نکردن موتور کرکره برقی
۲- قطع نکردن کارکرد موتور
۳- روشن نشدن چراغ ال ای دی برد
۴- کد و فرکانس نگرفتن ریموت از برد
و …

معمولا به یکی از دلایل زیر، برد مدار فرمان موتور ساید کرکره برقی ما دچار مشکل می شود:
– نفوذ آب به داخل برد الکترونیکی
– نوسانات برقی
– فرسودگی
– کیفیت پایین قطعات الکترونیکی و مونتاژ
– آسیب های فیزیکی به برد
و ….

باز کردن کرکره برقی بدون برق
مشاهده

تعمیرات برد موتور کرکره برقی ساید

به این نکته توجه کنید که امکان تعمیر برد موتور کرکره برقی ساید وجود دارد، ولی به این دلیل که این دستگاه الکترونیکی چندان گران قیمت نیست، تعمیرات آن از نظر اقتصادی به صرفه نخواهد بود. بنابراین توصیه ما به شما این است، بهتر است به جای تعمیر،  تعویض برد کرکره برقی را انجام بدهید.
در این مقاله ما سعی داریم به شما دوستان عزیز آموزش دهیم، که در صورت سوختن، خرابی و کار نکردن برد مدار فرمان یا رسیور موتور ساید کرکره برقی مغازه یا پارکینگ منزل یا محل کارتان، به سادگی بتوانید یک برد مدار فرمان یا رسیور مناسب برای موتور کرکره برقی تان خریداری کرده، آن را نصب کنید و به ریموت آن فرکانس یا کد داده و از آن استفاده کنید.

تنظیم رسیور کرکره برقی

برای اینکه کار به صورت اصولی انجام شود، لطفا مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

۱- قبل از خرید و استعلام قیمت رسیور کرکره برقی، در ابتدا باید نوع موتور مشخص شود. حتما بایستی برد مدار فرمان یا رسیور موتور کرکره برقی متناسب با نوع موتور باشد. مثلا اگر موتور کرکره برقی شما ساید یا زنجیر دار و گیربکس دار است، باید از برد مدار فرمان موتور ساید استفاده کنید، و اگر موتور کرکره برقی شما توبلار یا سانترال است، باید از برد مدار فرمان یا رسیور موتور توبلار استفاده کنید. پس به این مورد حتما توجه کنید.

۲- پس از تعیین نوع موتور، حال باید مشخص شود که شما به کدام یک از برد های زیر نیاز دارید:
– تک کانال
– چهار کانال
– چند رله و …

برای مشخص شدن این موضوع بهتر است با کارشناسان فنی و فروش ادادور تماس بگیرید. کارشناسان ما، پیش از فروش، راهنمایی های لازم را به شما دوستان گرامی ارائه خواهند داد. ولی به صورت کلی، اگر کرکره برقی شما درب مغازه است و نیاز به عملکرد خاص و پیچیده ای ندارید، برد مدار فرمان تک کانال برای شما مناسب خواهد بود، و اگر کرکره برقی شما درب پارکینگ است و برای آن سنسور چشمی (فتوسل) و چراغ چشمک زن (فلاشر) در نظر گرفته شده، باید از برد مدار فرمان فول کانال استفاده کنید تا بتوانید از قابلیت های آن بهره مند شوید.

نصب کرکره برقی مغازه
مشاهده

۳- بعد از این که اطمینان حاصل کردید که مشکل از برد مدار فرمان یا رسیور موتور ساید کرکره برقی شماست، مطابق مراحل زیر، برد را از موتور جدا می کنیم:

۱-۳- ابتدا برق موتور را قطع می کنیم. این کار بسیار مهم است. قطع نکردن برق موتور می تواند باعث ایجاد برق گرفتگی و شوک الکتریکی شود.

تنظیم رسیور کرکره برقی

تنظیم رسیور کرکره برقی

۲-۳- برد مدار فرمان یا رسیور موتور ساید، از طریق یک کابل ۶ رشته فرمان و کنترل به موتور ساید متصل می شود. کانکتور این نوع از برد را در تصویر زیر مشاهده می کنید. یک کانکتور ۸ خانه است. کانکتور را از برد جدا کنید.

تنظیم رسیور کرکره برقی-2

تنظیم رسیور کرکره برقی-2

۳-۳- کانکتور کابل فرمان موتور ساید را، مطابق تصویر زیر به برد مدار فرمان جدید وصل می کنیم.

۴-۳- حال برق موتور ساید را وصل می کنیم. چراغ برد مدار فرمان یا رسیور موتور ساید کرکره برقی شما روشن می شود. اگر موتور شما کلید دستی داشته باشد می توانید با کلید دستی سه حالته، موتور کرکره برقی تان را بالا، پایین و متوقف کنید. ولی ریموت های قبلی شما کار نمی کند. در آخر

ین مرحله، باید ریموت ها را ست(Set) کنید، یا به اصطلاح به ریموت ها کد یا فرکانس دهید.

تنظیم رسیور کرکره برقی-3

تنظیم رسیور کرکره برقی-3

ست کردن ریموت کرکره برقی

۴- آموزش تصویری ست کردن ریموت کرکره برقی، کد و فرکانس دادن به برد مدار فرمان یا رسیور موتور ساید کرکره برقی:
همان طور که در تصویر می بینید، در کنار برد های مدار فرمان یا مرکز کنترل موتور ساید کرکره برقی، یک دکمه یا شسی کوچک وجود دارن به نام لرن(Learn). این دکمه یا شسی، مخصوص کد دادن، فرکانس دادن و ست کردن ریموت های لرنینگ(Learning) است. معمولا فرکانس این بردهای مدار فرمان ۴۳۳ هرتز است. بنابراین شما نیز باید از ریموت های لرنینگ با فرکانس ۴۳۳ استفاده کنید. مثل ریموت های لرنینگ و یا کد دادن ریموت کرکره برقی بتا ۲۰۰۷ و آزرایی.

نحوه ست کردن ریموت کرکره برقی

نحوه ست کردن ریموت کرکره برقی

کد دهی ریموت کرکره برقی چگونه انجام می شود

برای کد دادن به ریموت ها گام به گام مراحل زیر را طی کنید:
۱-۴- خام یا ریست کردن برد مدار فرمان یا رسیور موتور ساید کرکره برقی: دکمه لرن یا Learn کنار برد را ده ثانیه نگه دارید تا برد ریست(Reset) یا به اصطلاح خام شود.
برای فشردن دکمه لرن(Learn) می توانید از آنتن برد یا یک پیچ گوشتی دو سو ترمینالی استفاده کنید.

کد دهی ریموت کرکره برقی چگونه انجام می شود ؟

کد دهی ریموت کرکره برقی چگونه انجام می شود ؟

فرکانس دادن ریموت کرکره برقی

۲-۴- برای فرکانس دادن ریموت کرکره برقی، باید یک بار کلید لرن یا Learn برد مدار فرمان را فشار دهید در حد یک ثانیه، چراغ برد شروع به چشمک زدن می کند، سپس یکی از کلید های ریموت را فشار دهید. به همین سادگی ریموت شما ست شده و کد و فرکانس برد مدار فرمان یا رسیور موتور ساید کرکره برقی شما را دریافت کرده است. حال برای هر ریموت لرنینگ به روش فوق عمل کنید. اگر هم ریموت شما بلوتوثی است، می توانید به کمک مقاله آموزشی زیر ریموت های بلوتوثی خودتان را کپی کنید.

فرکانس دادن ریموت کرکره برقی

فرکانس دادن ریموت کرکره برقی

قیمت برد کرکره برقی

اگر نیاز به تعمیر، تعویض، استعلام قیمت برد کرکره برقی و خرید برد مدار فرمان یا رسیور موتور ساید کرکره برقی مغازه یا پارکینگ منزل یا محل کارتان را دارید، با کارشناسان فنی و فروش شرکت ما جهت اعزام تکنسین فنی، نصاب و تعمیرکار در ارتباط باشید.
در پایان شایان ذکر است، هرچند در این مقاله سعی شد تا آموزش کامل و جامعی ارائه شود، ولی توصیه ما این است که جهت بهتر انجام شدن کار، تعویض برد کرکره برقی به کارشناسان فنی و تعمیرکاران مجرب کرکره برقی شرکت ادا دور بسپارید.

درب ریموتی
مشاهده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *